Janowo 14, 05-180, Pomiechówek, Polska
504 470 531
bajeczne_drewno@wp.pl

Jak dobrze zabezpieczyć meble ogrodowe

Created with Sketch.

Jak dobrze zabezpieczyć meble ogrodowe

Wielu z Was widząc masę różnych produktów w marketach zastanawiało się, który środek będzie najlepszy. Wybór jest naprawdę ciężki i każdy środek cos ze sobą wnosi, ale czy to wszystko działa?
Środek powinien być wybierany w zależności od rodzaju materiału, jego użytkowania oraz jego wilgotności.
Cooo? Wilgotność?
Tutaj Cię zaskoczę. Jeśli Twoje deski na stole mają wilgotności przykładowo 19%, a Ty pomalujesz twardym lakierem to przy dosychaniu, lakier zacznie pękać lub mogą pojawić się bąbelki. Deski w takim wypadku muszą mieć gdzie możliwość oddawania wilgoci ze środka na zewnątrz.

5 wskazówek od stolarza

  1. Twój materiał powinien być przeszlifowany papierem. Deski świeżo wyheblowane mają pozamykane pory i większość środków nie ma możliwości się wchłonąć, by zabezpieczyć materiał od środka.
  2. Twój materiał musi być suchy. Jeśli nie masz pewności, że przed malowaniem deski nie dostały wody, to najpierw wystaw swoje meble w przewiewne miejsce i poczekaj, aż wilgoć wyparuje.
  3. Do malowania, elementy powinny być rozebrane, tak aby nie było miejsc, w których nie dasz rady pomalować.
  4. Używaj środków dobrej jakości. Jest wiele bardzo dobrych firm, które trzymają jakość. Najłatwiej dostępne z nich to: Koopmans, Remmers, Osmo, Tikkurila, V33.
  5. Maluj w dobrych warunkach pogodowych lub w pomieszczeniu. Jeśli w powietrzu jest bardzo wysoka wilgotność, to Twój środek może nie zadziałać w 100%

Malowanie drewnianych mebli ogrodowych

Jeśli chodzi o proces, czy to podkład i/lub lakier, bejca czy farba, moja technika jest następująca, ale będzie się różnić w zależności od stanu drewna. 

Radziłbym zawsze zeszlifować wszelkie istniejące farby lub lakier. Im lepsze przygotowanie, tym lepsze wykończenie. Wiele produktów twierdzi, że jest to jedna warstwa bez konieczności szlifowania i gruntowania, ale z mojego doświadczenia wynika, że ​​szlifowanie jest koniecznością. Nigdy nie uzyskasz tak dobrego wykończenia, jak przywrócenie świeżego, surowego drewna i rozpoczęcie od nowa.

Zaczynamy!

  1. Zacznij od przeszlifowania powierzchni drewna drobnoziarnistym papierem ściernym
  2. Po lekkim przeszlifowaniu wytrzyj powierzchnię ściereczką, aby usunąć kurz i oleje. Upewnij się, że dostałeś się również do ciasnych narożników i detali dekoracyjnych. Możesz to zrobić na zewnątrz, jeśli chcesz, ale jeśli chodzi o malowanie, zawsze pracuj w środku.
  3. Najpierw zagruntuj. Jeśli po przeszlifowaniu naturalne drewno wygląda świetnie, możesz wybrać tylko lakier lub bejcę. Jak wyblakły, radzę zagruntować i pomalować. Po prostu rozejrzyj się za pożądanym wykończeniem i przetestuj je na spodzie krzesła lub stołu.
  4. Nałożyć jedną warstwę podkładu zewnętrznego na meble za pomocą pędzla, wałka lub pistoletu. Używaj pociągnięć w tym samym kierunku co słoje drewna. Pozostaw do całkowitego wyschnięcia.
  5. Jeśli potrzebujesz kilku warstw, będziesz musiał również przeszlifować każdą z nich, aby usunąć wszelkie krople itp. Przetrzyj warstwę czystą ściereczką przed nałożeniem następnej warstwy.
  6. Na koniec zostaw do wyschnięcia. Niektóre lakiery w pełni utwardzają się dopiero po kilku dniach!

Zdradzę Wam swój sekret!

Meble ogrodowe powinny mieć znakomitą ochronę. Żeby tak było, drewno powinno być zabezpieczone zarówno od środka jak i od zewnątrz. Od środka zabezpieczą wszystkie produkty, które nie Tworzą powłoki, tylko wchłaniają się w głąb materiału. Przykładem jest Olej, Grunt. Od zewnątrz natomiast najlepszym zabezpieczeniem będzie stworzenie powłoki. Taką powłokę dają impregnaty, lakiery itp.
Dla osób czytających ten artykuł podaję gotowy sposób na idealne zabezpieczenie.
Zabezpiecz surowe drewno gruntem. Następnie nałóż dwie warstwy oleju. Będzie już wyglądało świetnie! Teraz połóż warstwę podkładową pod lakier. Następnie nałóż dwie warstwy lakieru.
Jest to świetny i sprawdzony sposób. Wygląd jest niesamowity, a materiał super zabezpieczony!